Із прийняттям Податкового кодексу України пожвавилися обговорення його непопулярних положень серед приватних підприємців. Одним із таких непопулярних нововведень є збільшення розміру ставки єдиного податку для певних видів діяльності. Все це призвело до значного збільшення роботи як для юристів, котрі займаються питаннями державної реєстрації фізичних осіб, так і для працівників державних органів, які здійснюють забезпечення такої реєстрації.
На теперішній час в Україні зареєстрована досить значна кількість фізичних осіб-підприємців, котрі, фактично, не здійснювали господарську діяльність. Враховуючи невелику ставку єдиного податку, фізичні особи не відчували великих фінансових навантажень стосовно сплати податку. Із прийняттям Закону України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 2461-VI фізичні особи-підприємці зобов'язані здійснювати доплату до мінімальної суми страхового внеску до Пенсійного Фонду. Все це призвело до збільшення податкового обтяження для підприємців.
Податковий кодексу України передбачає збільшення ставки єдиного податку для приватних підприємців. Крім того планується заборонити займатися певними видами діяльності фізичним особам-підприємцям, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.
Як наслідок таких непопулярних змін, фізичні особи-підприємці розпочали масове припинення своєї діяльності. Процедура припинення господарського діяльності фізичної особи-підприємця дещо складніша ніж процедура створення. Таке ускладнення призводить до того, що підприємці вимушені звертатися до фахівців за допомогою по припиненню. Вартість послуги юристів чи інших осіб, які займаються питаннями державної реєстрації, варіюється від 3000 грн. до 6 000 грн.
На нашу думку, жодних складнощів в такій процедурі немає. Все що потрібно, це мати чіткий алгоритм дій та уявлення про строки такого припинення. Загалом вся процедура займає трохи більше трьох місяців. Ця стаття спрямована на ознайомлення підприємців із алгоритмом дій при припинення підприємницької діяльності, починаючи від подання заяви державному реєстратору і до вилучення запису із державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців стосовно конкретного підприємця.
Подання заяви державному реєстратору заяви про припинення підприємницької діяльності.
Нормативне регулювання: ч. 1 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" 755-IV (Далі Закон 755-ІV) від 15.05.2003.
Необхідні документи:
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.
Порядок дій:
Строки: процедура займає від 30 хв. до 2 годин.
Закриття усіх рахунків в банківських установах.
Перед тим як подавати заяву про припинення платника податків в податкову інспекцію, Вам необхідно закрити усі рахунки в банківських установах. Після того як Ви закриєте рахунки в банках, Ваш банк надсилає податковій інформацію про закриття рахунку фізичної особи-підприємця. Державна податкова інспекція, під час проведення перевірки платника податків, з'ясовує чи закриті всі рахунки підприємця. Якщо всі податки сплачені, звіти подавалися вчасно та жодних проблем з податковою Ви не маєте, це буде камеральна перевірка "невиїздна". Радимо обов'язково взяти довідку в банку про закриття рахунку, в подальшому довідка може необхідна для підтвердження закриття рахунків.
Строки: залежить від Вашого банку, банк може закрити рахунки протягом одного дня, можливо доведеться забрати довідку на наступний робочий день.
Подання заяви до державної податкової інспекції про припинення платника податку та одержання довідки про відсутність заборгованості щодо податків, зборів (обов'язкових платежів). Відповідна довідка необхідна для подання державному реєстратору після спливу 2-х місячного строку.
Нормативне регулювання: Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" від 09 грудня 2011 року № 1588 (далі Порядок обліку платників податків);
Необхідні документи:
Порядок дій:
Варіанти: якщо після проведення перевірки виявиться що у підприємця є борг по сплаті податків та зборів, податкова повідомить про несплачені податки та збори.
Строки: фактично процедура може займати до 30 днів, все залежить від того, чи сумлінно підприємець виконував податкові зобов'язання.
Звертаємо увагу, що відповідно до пп. 11.2 Порядку обліку платників податків і зборів органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури перевірки та зняття з обліку платника податків після отримання відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності. У разі отримання документів таких відомостей органом державної податкової служби приймається рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення щодо припинення підприємницької діяльності. Отже, з моменту подання першої заяви до державного реєстратора, податківці повинні приступити до проведення перевірки. Нажаль, відповідний механізм залишається недіючим. Підприємці вимушені звертатися до податкових органів із заявою за формою №8-ОПП для ініціювання перевірки.
Відповідно до ч. 11 ст. 47 Закону 755-ІV для закінчення процедури припинення підприємницької діяльності підприємець буде ще раз звернутися до державного реєстратора та подати довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
Для отримання відповідної довідки підприємець зобов'язаний в довільній формі подати заяву про припинення підприємницької діяльності та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України. Звертаємо увагу, що на момент проведення перевірки інспекторами органів Пенсійного фонду України підприємець не повинен мати заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У випадку наявності такої заборгованості, необхідно буде її погасити та сплатити відповідні штрафні санкції.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року №22-2 "Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено обов'язок підприємців щодо подання щорічного Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
У випадку неподання таких звітів, підприємець буде зобов'язаний підготувати та подати звіт за періоди, протягом яких він не подавався. Особливою відмінністю від подання пропущених декларацій до податкової є те, що до органів Пенсійного фонду України необхідно подавати звіт за формою, яка існувала на момент, коли вони повинні були подаватися.
Після подання всіх необхідних звітів та сплати зборів та штрафних санкцій, якщо такі існують, органи Пенсійного фонду України нададуть підприємцю довідку відповідного про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Після отримання всіх необхідних довідок про відсутність заборгованостей підприємець може здійснити останній крок до припинення підприємницької діяльності. Відповідно до ч. 11 ст. 47 Закону 755-ІV для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності підприємець повинен подати реєстратору:
У випадку подання всіх необхідних документів, державний реєстратор вносить запис до ЄДРПОУ про припинення підприємницької діяльності. З цього моменту фізична особа-підприємець вважається припиненою.
Особливу увагу хотілось звернути на положення ч. 2 ст. 47 Закону 755-ІV відповідно до яких після закінчення проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог фізичній особі не надані у встановленому законом порядку органом державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, фізична особа - підприємець або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частиною одинадцятою статті 47 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням за принципом мовчазної згоди.
Відповідне положення покликане усунути проблему затримки в перевірці податковими органами та органами Пенсійного фонду України. Нажаль, практично реалізувати відповідне право досить складно. У випадку звернення після спливу 2-х місяців та 10 днів, державний реєстратор має право відкласти розгляд заяви підприємця до наступного дня. Фактично, підприємцю не надається інформація про те, чи надійшли до державного реєстратора заперечення від органів Пенсійного фонду України чи податкових органів. Даний одноденний термін дозволяє державним реєстраторам зловживати своїм службовим становищем та повідомляти відповідні органи про бажання підприємця припинитися за принципом мовчазної згоди. Як результат, на наступний день підприємцю може бути відмовлено у припинення підприємницької діяльності на підставі того, що до реєстратора надійшли зауваження відповідних органів. Перевірити наявність таких зауважень доволі складно без отримання доступу до особової справи підприємця.
У зв'язку із цим доводиться констатувати незадовільну практику реалізації припинення за принципом мовчазної згоди.