вул. Олександра Довженка,
буд. 2
, оф. 41, м. Київ, 03057
Україна
+380 (44) 456-08-22

Виграно спір про демонтаж опори лінії елетропередач

Юристи компанії "Сотер" отримали остаточну перемогу проти ПАТ "Полтаваобленерго" у довготривалій справі про демонтаж опор лінії електропередач та проведення рекультивації земельної ділянки.

В 2014 році ПАТ "Полтаваобленерго" на виконання замовлення ТОВ "Стасі насіння" було незаконно встановлено несущі опори лінії електропередач напругою 35 кВ на земельній ділянці, що розміщена в межах Стасівської сільської ради (Деканський район, Полтавська обл.). Встановлення опор ЛЕП 35 кВ було здійснено відповідачем без згоди власника земельної ділянки та з грубим порушенням вимог законодавства. Відповідач знехтував абсолютним правом численної кількості осіб та встановив ідентичні опори на земельних інших власників.

В 2015 році нашими юристами було підготовлено та подано позовну заяву в інтересах клієнта з вимогою зобов'язати відповідача демонтувати вказані опори та провести рекультивацію земельної ділянки. Відповідно до п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР "Про рекультивацію земель, збереження і раціональне використання родючого шару ґрунту при розробці родовищ корисних копалин і торфу, проведенні геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт" від 14 липня 1976 р. №327 підприємства, які проводять будівельні та інші роботи на наданих їм у користування сільськогосподарських землях зобов'язані коли мине потреба в цих землях за свій рахунок приводити їх у стан, придатний для використання. Відповідно до ч. 2 ст. 166 ЗК України землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації. Відтак, будь-яка незаконна забудова земельної ділянки покладає на правопорушника обов'язок привести пошкоджену земельну ділянку у попередній стан шляхом рекультивації.

Після численних затягувань зі сторони відповідачів та суду у розгляді справи нашими юристами було заявлено відвід складу суду. Після чого вдалося досягти неупередженого розгляду справи.

В серпні 2016 року Деканський районний суд у новому складі суду ухвалив рішення про задоволення вимог нашого клієнта. Суд зобов'язав ПАТ "Полтаваобленерго" провести демонтаж та відновлення стану ґрунту.

Не погоджуючись із судовим рішенням ПАТ "Полтаваобленерго" було подано апеляційну скаргу на рішення суду.

В грудні 2016 року нашим юристам вдалося відстояти права та інтереси клієнта в Апеляційному суді Полтавської області, в результаті чого рішення І інстанції залишили без змін. Після невдалих спроб ПАТ "Полтаваобленерго" вирішило не оскаржувати рішення Апеляційного суду Полтавської області в касаційному порядку.

Завдяки злагодженій роботі команди юристів компанії "Сотер" вдалося відстояти такі основоположні права, як право на безпечне навколишнє середовище та право власності на земельну ділянку. Попри таку перемогу слід відмітити, що випадки незаконного будівництва ліній електропередач без згоди власників або з порушенням захисних (обмежувальних) зон є доволі частим явищем. Енергопостачальні компанії нехтують правами громадян задля збільшення своїх виробничих потужностей та власного доходу. Слід пам'ятати, що будівництво ліній електропередач повинно завжди здійснюватися з дотриманням численної кількості норма та правил. Як показує досвід, будівельні компанії не лише ними нехтують, але, у багатьох випадках, об'єктивно їх не знають.

Приміром, правилами охорони електричних мереж, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №209 від 4 березня 1997 року, визначено розміри охоронних зон об'єктів енергетики. Відповідно до п. 5 вказаних правил охоронні зони електричних мереж встановлюються: уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань 15 метрів при встановленні ліній напругою 35 кВ. Окрім іншого, навіть при дотриманні окремих нормативів повинні враховуватися фактичний вплив випромінювання на життя та здоров'я людини.

В судовій практиці трапляються непоодинокі випадки, коли власники чи користувачі земельних ділянок також звертаються із безпідставними позовами про знесення ліній електропередач. Безпідставність таких вимог обумовлена, перш за все, тим, що право власності (інше право користування) набувалося вже після розміщення ліній електропередач. В доктрині екологічного права це отримало назву "очікувана шкода". У вітчизняній судовій практиці ще не сформовано стійкого правила щодо оцінки таких дій. Для його формування може стати корисним досвід США. Як приклад, справа Essie проти Shilman [3, с. 95], в якій власники будинків житлового району просили суд заборонити будівництво супермаркету в їхньому районі обґрунтовуючи свої вимоги тим, що рух, шум і вихлопні гази машин будуть заподіювати їм шкоду, так само, як і світло вітрин магазину. Суд позов не задовольнив, мотивуючи відмову тим, що будівництво вказаного об'єкта було погоджено задовго то придбання позивачами свого житла, а тому така шкода є очікуваною.

Справи про захист екологічних прав громадян є доволі складними та вимагають ґрунтовних знань і професійної підготовки. Ми завжди готові допомогти вам сформулювати правову позицію, зібрати необхідні докази, а також відстояти ваше право у будь-яких справах про захист екологічних прав та інтересів.


Догори